logo

Hotel Tobaco

Hotel Tobaco

Starannie zaprojektowane pokoje utrzymane w pofabrycznym, loftowym klimacie.

Hotel Tobaco

zrewitalizowany kompleks, który swoją historią sięga XIX wieku.

Hotel Tobaco to butikowy obiekt w centrum Łodzi. Hotel powstał w dawnej fabryce wełny, która po wojnie stała się siedzibą Wytwórni Papierosów. Tobaco to połączenie surowości industrialnej architektury z energetyzującymi, designerskimi wnętrzami oraz nowoczesnymi rozwiązania architektonicznymi. Zabytkowy charakter czyni nas obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Łodzi.

Hotel Tobaco to starannie zaprojektowane pokoje utrzymane w pofabrycznym, loftowym klimacie.

Hotel Tobaco, jak i całe założenie Tobaco Parku to zrewitalizowany kompleks, który swoją historią sięga XIX wieku.

Jeden z łódzkich fabrykantów – Karol Kretschmer – utworzył w tym miejscu swoją tkalnię wyrobów wełnianych, która z czasem stała się prężnie działająca fabryką.
Ulica Kopernika (wtedy ul. Milscha) była idealnym miejscem na stworzenie nowoczesnej parowej przędzalni wraz z tkalnią. W sąsiedztwie powstawała wtedy nowa linia kolejowa i stacja Łódź Kaliska. Zakład rozrastał się i zatrudniał w szczytowym okresie ponad 300 pracowników.Fabryka Kretschmera funkcjonowała do I wojny światowej.Po roku 1945 cały kompleks został przekształcony w Fabrykę Tytoniu i Papierosów, która funkcjonowała do końca XX wieku. Produkowano to znane paczkowane papierosy takie jak: Płaskie, Egipskie czy Popularne. Była to jedna z największych w Polsce fabryk, znana jako Państwowy Monopol Tytoniowy.

Obecnie modernistyczna bryła budynku hotelowego (powstałego w roku 1925) to element całego kompleksu mieszkalno-usługowego Tobaco Park.